Sortering af hele databasen:
Søgning på databasen:
- Nyheder -
- Om siden -
- Top 20 -
- Om øl -

Didrik Luxusbryg

Bryggeri Type Farve Land Alkoholprocent
De 5 Gaarde (Harboe) Lager Rav Danmark 7.5 %
Klik for at se i fuld størrelse

Karakterer:
Thomas:
Anders:

Noter:
Tæt cremefarvet skum, der er tæt og holder ganske ok. Dufter af gær, alkohol og en anelse karamelmalt. Smager tydeligt af gær og karamelmalt, og med en stor sødme og fylde, men også en hel del alkohol. Eftersmagen er stadigt maltet og let sødlig note af gær, og med en lidt underlig hengemt smag, men også let bitter af alkohol, og måske en anelse røget.


Kommentar skrevet af Gazmend - 04/05-08
En utrolig lækker øl!
Synes man kan smage kærlighed i den. Helt sikkert en øl man nyder!€

Kommentar skrevet af jacob worm - 05/12-06
En øl med med en fantastisk duft af karemel, smag af hårdt ristet malt og karamel, en nydelse for smagsløgene.

Kommentar skrevet af Ølkapsel - 20/11-06
God velsmagende stærk øl.

Kommentar skrevet af Flemming Petersen - 12/07-06
Det første iøjenfaldende punkt ved denne øl er skummet. Skummet er ret tykt, der er en forholdvis god mængde af det, og så holder det rigtigt godt.
Man skal sørge for at skummet ikke er for tykt når man begynder at drikke øllen, da det smager meget bitterhumlet og ret metallisk, hvilket ikke går så godt sammen.
Det kan dog imidlertid være et problem at sørge for et svagt skum da det netop er så holdbart som det er, og man skal derfor passe meget på at skumdannelsen ikke bliver for kraftig lige fra det øjeblik hvor man hælder øllet op. Duften er ret tydelig af karamel, maltsødme samt lidt af alkohol. Alt i alt en faktisk ret god duft der samtidig også er frisk. Øllen kunne godt have brugt en del mere fylde, og man bliver lidt skuffet over fyldfornemmelsen ved de første par tåre. Efter et stykke tid vænner man dog sig til at sådan er denne øl nu engang brygget, og derefter begynder man at lægge mere mærke til smagen. Sødmen og syrligheden markerer sig lige kraftigt og endda også samtidigt, hvilket kan være lidt forvirrende, men dog til sidst ender i en ganske god finish. Endvidere melder der sig en afdæmpet karamelsmag og en smule alkoholsmag. Eftersmagen bliver i øllen efterhånden mere sødlig end det tidligere har syntes, og er endvidere krydret med en god portion bitterhumle, der står fint til alkoholsmagen som også markerer sig tilstrækkeligt her. Efterhånden som man har drukket øllen bliver den lidt mere spændende da karamelsmagen synes at komme tydeligere frem. Desuden kan det fortælles at øllen nærmere er kobberfarvet end gylden som etiketten påstår.

Skriv en kommentar til denne anmeldelse
Til toppen
Der har været 4709326 besøgende siden d.9/11 - 2003
Til toppen
Der er i alt 3470 anmeldte øl i databasen
Et design af TeeVee - Login