Sortering af hele databasen:
Søgning på databasen:
- Nyheder -
- Om siden -
- Top 20 -
- Om øl -

Ølfabrikken Wit

Bryggeri Type Farve Land Alkoholprocent
Ølfabrikken Hvede Strågul Danmark 5 %
Klik for at se i fuld størrelse

Karakterer:
Thomas:
Anders:

Noter:
Dufter voldsomt af koriander. Skummet er voldsomt eksplosivt, som det skal være i en rigtig hvedeøl. Smager kraftigt af koriander, men også syrligt og det høje Co2 prikker voldsomt på tungen. Eftersmagen er temmelig syrlig, med stadig krydret af koriander og en smule bitterhumlet.


Kommentar skrevet af Ølkapsel - 05/07-07
Hvedeøl er noget jeg har vænnet mig til efterhånden, men en ting kan man straks lægger mærke til er skummet, letheden og friskheden. Wit er efter min mening en middelgod af slagsen.

Kommentar skrevet af Flemming Petersen - 28/09-06
Rigtig lækker og kraftig duft af koriander, men især også af appelsin. Desuden er der også masser af aromahumle og citrus at genkende. Smagen svarer stort set til duften, men her bliver især korianderen og citrus-smagen enormt tydelig. Øllen har selvfølgelig den typiske syrlige hvedeølssmag, men er rigtigt godt afbalanceret og har en mild afrundet eftersmag af koriander, citrus og apppelsin. Til dato den bedste hvede jeg har smagt.

Kommentar skrevet af Stefano - 19/06-06
Denne Wit fra Ølfabrikken er utrolig lækker med en syrlig fylde af frisk frugt måske appelsin?
Eftersmagen er også herlig og har en rimmelig god længde.

Skriv en kommentar til denne anmeldelse
Til toppen
Der har været 4709312 besøgende siden d.9/11 - 2003
Til toppen
Der er i alt 3470 anmeldte øl i databasen
Et design af TeeVee - Login