Sortering af hele databasen:
Søgning på databasen:
- Nyheder -
- Om siden -
- Top 20 -
- Om øl -

Tripel Karmeliet

Bryggeri Type Farve Land Alkoholprocent
Bosteels Ale Gylden Belgien 8 %
Klik for at se i fuld størrelse

Karakterer:
Thomas:
Anders:

Noter:
Dufter syrligt af alkohol og en del korn, med markante noter af korianderfrø. Skummet er hvidt og tæt, og har en fremragende holdbarhed. Smagen er sødligt krydret med masser af appelsin noter og en kæmpe mundfylde, men også lidt kornet og temmelig meget alkohol. Eftersmagen syrlig og alkoholpræget, men stadig med sødlige noter af appelsin, og lidt fine noter af lys karamel blander sig også.
Bonusinfo:
Navnet kommer af at den er brygget med 3 forskellige slags korn, hvede, havre og byg.


Kommentar skrevet af 29/06-07
Svar skrevet af Thomas (Administrator) 30/06-07
Det afbillede glas er ganske rigtigt ikke det origale glas, men der er trods alt grænser for hvor mange glas man kan have stående, vi har jo anmeldt over 1350 øl.

Glasset er dog på ingen måde anonymt eller standard. Det er det officielle danske ølglas udviklet af Holmegaard i samarbejde med danske ølentusiaster, og i mangel af et originalt glas er det en ganske god erstatning.


Kommentar skrevet af Martin T. - 22/10-06

Skriv en kommentar til denne anmeldelse
Til toppen
Der har været 2863723 besøgende siden d.9/11 - 2003
Til toppen
Der er i alt 3153 anmeldte øl i databasen
Et design af TeeVee - Login